25 Nisan 2014 Cuma 02:49
Köşe Yazarımız Olmak İster misiniz? Başvurmak için tıklayın.
Fikrini Söyle: Marmaris İlçesinin Problemleri

Datça Yaban Hayatı Bbg Evi

Haber: Datça Yaban Hayatı Bbg Evi
22 Kasım 2013 Cuma - 12:31 DHA [5338831]

Muğla'nın Datça ve Bozburun Yarımadası'ndaki yaban hayatını inceleyen proje için bölgeye yerleştirilen 47 fotokapandan birbirinden ilginç görüntüler elde edildi.Muğla'nın Datça ve Bozburun Yarımadası'ndaki yaban hayatını inceleyen proje için bölgeye yerleştirilen 47 fotokapandan birbirinden ilginç görüntüler elde edildi. Bölgede karakulak, bozayı, yaban kedisi, yaban keçisi, su samuru, kurt yaşadığı fotoğrafla belgelendi.

Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı ve Doğa Araştırmaları Derneği ile Datça Çevre ve Turizm Derneği (DAÇEV) tarafından yürütülen 'Datça-Bozburun Yarımadası Korumada Öncelikli Memeli Hayvan Türleri Eylem Planları', Datça Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda ele alındı. Projedeki çalışmaları yürüten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü'nde Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, "Datça-Bozburun bölgesinde, 2006-2012 yılları arasında sürekli veri toplandı. Datça yarımadasında antik kent Knidos'tan başlayarak, Balıkaşıran ve Marmaris Bozburun'u kapsayan alanda toplam 47 adet fotokapan istasyonu kurduk. Bölgede çok sayıda önemli kayıt elde ettik" dedi.

MUTLAKA KORUNMALARI GEREKİYOR

Yaklaşık 200 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölgede biyolojik çeşitlilik açısından önemli bulguların elde edildiği ifade eden İlemin, "Fotokapan yöntemi ile yapılan arazi çalışmalarında, korunmasında öncelikli türler olarak, karakulak, bozayı, yaban kedisi, yaban keçisi ve su samuru tespit edildi. Özel türler kapsamında kızıl tilki, Porsuk, sansar, yaban domuzu, yaban tavşanı ve oklu kirpi belgelendi. Akdeniz ekosistemlerinde bir alanda fazla sayıda yırtıcı türün bulunması az rastlanan bir durumdur. İnsan etkisi sebebiyle Akdeniz Bölgesi'nde her geçen gün doğal habitatlar daralmakta ve yırtıcı türler de insan etkisinden kaçarak daha bakir alanlara sığınmak zorunda kalmaktadır. Bu yüzden Datça-Bozburun yarımadası ve Marmaris'te bulunan doğal habitatların ve türlerin mutlak surette korunması gerekiyor" diye konuştu.

ZEHİRLİ ET BIRAKANLARI İHBAR EDİN

Bu türler üzerindeki en önemli iki baskı unsurunun kaçak avcılık ve zehirli et bırakılarak yapılan mücadele olduğunu vurgulayan İlemin, "Genellikle yöredeki insanlar yırtıcı türlerin kendilerine zarar verdiğini düşündükleri için bu yanlış uygulamaları yapıyorlar. Halbuki bu yırtıcı türler alanın ekosistem bütünlüğü ve sağlığı açısından çok önemlidir. Bu türlerin neslinin tükenmesi durumunda yaban domuzu ve otçul memeli türlerin aşırı çoğalması muhtemeldir. Bu yaşanacak artışlar da yine yöre insanına ve tarımsal faaliyetlere olumsuz etki yapacaktır. Yırtıcı memeli türlerinin korunması konusunda bilincin arttırılması gerekmektedir. Yasadışı avcılık ve zehirli et bırakıldığını gören vatandaşların durumu ilgili makamlara bildirmesini rica ediyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Marmaris'te Çetibeli'nin doğusundaki alanlarda deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte bir kurdun tespit edildiğini belirten İlemin, Türkiye'de deniz seviyesine en yakın kurt yayılımının belirlendiğini dile getirdi. Yasin İlemin, bölgede eşek ve at popülasyonuna sıklıkla rastlanıldığını belirtti. Bölgenin değişik noktalarına yerleştirilen fotokapanların sadece yaban hayatı değil, ilginç görüntüler kaydettiğini de belirten İlemin, "Görüntüleri incelediğimizde otokontrole yaradığını da tespit ettik. Bazı karelerde, bir avcı omzunda tüfeği ile fotokapana yakalandıktan sonra, yasal avlanma yaptığını kanıtlamak için avlanma belgesini gösteriyordu. Böylelikle yasak avlanmaya karşı caydırıcı özelliği taşıdığını da memnuniyetle gördük" dedi. - Muğla

İlgili Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış.
Yorumunuzu Yazın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde MarmarisHaber.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Bodrum'da Sahil Güvenlik'ten Tıbbi Tahliye Tatbikatı
Bodrum'da Sahil Güvenlik'ten Tıbbi Tahliye Tatbikatı
Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı, 112 Acil Servisi işbirliğiyle Muğla'nın Bodrum ilçesinde, tıbbi tahliye tatbikatı yaptı.
Marmaris Sahil Güvenlik Ekipleri Tıbbi Tahliye Faaliyeti Yaptı
Marmaris Sahil Güvenlik Ekipleri Tıbbi Tahliye Faaliyeti Yaptı
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı'nın denizde yaptığı tıbbi tahliye faaliyeti renkli görüntülere sahne oldu.
Marmaris'te Dalış Turizmi Çağrısı Marmaris'te Dalış Turizmi Çağrısı
Marmaris'te Dalış Turizmi Çağrısı Marmaris'te Dalış Turizmi Çağrısı
Marmaris DALIŞ DERNEĞİ KURULDU 27 yıl önce kurulan Paradise Dalış Okulu'nun sahibi Behçet Kutlu, çalışmalarının daha sağlıklı olabilmesi için Marmaris Dalış Derneği'ni kurduklarını da belirtti.
Marmaris ve Bodrum'da Yaşayanların Çoğu Göçle Gelmiş
Marmaris ve Bodrum'da Yaşayanların Çoğu Göçle Gelmiş
Ege'nin incileri Marmaris ve Bodrum, milyonlarca yabancı turistin olduğu gibi Türklerin de ilgisini çekiyor Birçok kişi turizm sektöründe çalışmak için bu ilçelere yerleşirken, birçoğu ise şehrin trafiğinden ve iş stresinden bunalanların ortak düşü olan "sahil kasabasına yerleşme" hayalini gerçekleştirdi TÜİK verilerine göre, bu hayalin peşinde koşanlar nedeniyle sahil ilçeleri Marmaris ve Bodrum'da yaşayan her 3 kişiden 2'si başka bir ilden geldi.
Projebeyaz International, 8. Yazlık Evler Fuarı'nda Yerini Aldı
Projebeyaz International, 8. Yazlık Evler Fuarı'nda Yerini Aldı
Projebeyaz International, sahip olduğu geniş portföyünü bu defa yurt içinde düzenlenen 8. Gayrimenkul Yazlık Evler Fuarı aracılığıyla yabancı yatırımcıların beğenisine sundu.
Marmaris'te Hasta Çocuklar 23 Nisan'ı Kutladı
Marmaris'te Hasta Çocuklar 23 Nisan'ı Kutladı
Marmaris'te hastanede tedavileri devam ettiği için 23 Nisan törenlerine katılamayacak çocuklar için devlet hastanesinde kutlama düzenlendi.
Tcg Gelibolu Yurda Döndü
Tcg Gelibolu Yurda Döndü
Tcg Gelibolu Fırkateyni Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve çevresinde deniz haydutluğu ile mücadele için 4 ay 23 gün süren görevin ardından yurda döndü.
Tcg Gelibolu Fırkateyni143 Gün Sonra Yuvaya Döndü
Tcg Gelibolu Fırkateyni143 Gün Sonra Yuvaya Döndü
NATO Daimi Deniz Görev Grubu (SNMG-2) kapsamında Aden Körfezi, Hint Okyanusu, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Gelibolu (F-493) Fırkateyni yurda döndü.
Anadolu Danslarıyla Türkiye'yi 97 Ülkede Tanıttılar
Anadolu Danslarıyla Türkiye'yi 97 Ülkede Tanıttılar
Genel Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 2010 yılından beri 97 ülkede sergiledikleri Anadolu danslarıyla Türkiye'nin tanıtımına katkı sağladı Erdoğan: "Anadolu Ateşi, yurt dışında Türkiye'nin tanıtım elçisidir.
Tcg Gelibolu, Yurda Döndü
Tcg Gelibolu, Yurda Döndü
NATO Daimi Deniz Görev Grubu kapsamında Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde 4 ay 23 gün görev yapan TCG Gelibolu fırkateyni, ana üssü Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'ne döndü Askerlerin yakınlarıyla buluşma anında duygusal anlar yaşandı Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Çetin: "Deniz Kuvvetleri, barış döneminde bir harp meydana gelmemesi için caydırıcılık sağlamakta, bunun yanında en az bu görevler kadar önemli olan diplomasiye destek faaliyetlerini icra etmektedir.
 • Sahil Güvenlik'in Tıbbi Tahliye FaaliyetleriMarmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ekipleri, denizde yaralanan kişilerin tahliye edilmesine yönelik tatbikat gerçekleştirdi Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağlar: "2013 yılında Ege Denizi'nde 91 kişinin başarılı şekilde tıbbi tahliyesi gerçekleştirildi"
 • Marmaris'te Dalış Turizmi ÇağrısıParadise Dalış Okulu eğitmenleri, kurdukları dernek aracılığıyla su altını zenginleştirerek yapay resif olarak denize eski bir gemi batıracak.
 • Bozburun Deniz Hudut Kapısı, 1 Mayıs'ta AçılacakMuğla'nın Marmaris İlçesi'nin mahalleye dönüştürülen Bozburun Beldesi'ndeki deniz hudut kapısının kapatılacağı iddiaları asılsız çıktı.
 • Bodrum'da Adliye Çalışanları Kan VerdiBodrum'da Cumhuriyet Başsavcısının da aralarında olduğu adliye personeli, Türk Kızılayına kan bağışında bulundu.
 • Tcg Gelibolu Yurda DöndüTcg Gelibolu Fırkateyni, Aden Körfezi, Somali açıkları, Arap Denizi ve çevresinde deniz haydutluğu ile mücadele için 4 ay 23 gün süren görevin ardından yurda döndü.
 • Marmaris'te Cankurtaranlar YarıştıMuğla'nın Marmaris ilçesinde, Turizm Haftası kapsamında Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Cankurtaranlar Yarışması düzenledi.
 • Can Kurtarmak İçin YarıştılarMarmaris'te ilk kez düzenlenen "Ödüllü Cankurtaran Yarışması"nda cankurtaranlar, denizde boğulma tehlikesi geçiren kazazedeleri kurtarmak için yarıştı Parkurları tamamlamakta güçlük çektikleri gözlenen bazı yarışmacılar, zaman zaman zor anlar yaşadı.
 • Otel Yangınına Bahçe Hortumuyla MüdahaleMarmaris'te bir otelin çatısında çıkan yangını vatandaşlar bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalıştı Asansör dairesinden başladığı belirlenen yangın, otelde hasara yol açtı.
 • Rus Maden Zengininin Yatı Marmaris'teRus maden zengini 48 yaşındaki Andrei Skoch'un 'Tango' isimli, 78 metre uzunluğundaki süper lüks yatı Muğla'nın Marmaris İlçesi'ne geldi.
MARMARİS
Pazar
14 / 23°
Cuma
14 / 22°
Cumartesi
16 / 23°
 • İMSAK 04:42
 • GÜNEŞ 06:13
 • ÖĞLE 13:12
 • İKİNDİ 16:54
 • AKŞAM 19:58
 • YATSI 21:21
Say