18 Nisan 2014 Cuma 03:16
Köşe Yazarımız Olmak İster misiniz? Başvurmak için tıklayın.
Fikrini Söyle: Marmaris’te hangi otelde konaklamalı?

Datça Yaban Hayatı Bbg Evi

Haber: Datça Yaban Hayatı Bbg Evi
22 Kasım 2013 Cuma - 12:31 DHA [5338831]

Muğla'nın Datça ve Bozburun Yarımadası'ndaki yaban hayatını inceleyen proje için bölgeye yerleştirilen 47 fotokapandan birbirinden ilginç görüntüler elde edildi.Muğla'nın Datça ve Bozburun Yarımadası'ndaki yaban hayatını inceleyen proje için bölgeye yerleştirilen 47 fotokapandan birbirinden ilginç görüntüler elde edildi. Bölgede karakulak, bozayı, yaban kedisi, yaban keçisi, su samuru, kurt yaşadığı fotoğrafla belgelendi.

Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı ve Doğa Araştırmaları Derneği ile Datça Çevre ve Turizm Derneği (DAÇEV) tarafından yürütülen 'Datça-Bozburun Yarımadası Korumada Öncelikli Memeli Hayvan Türleri Eylem Planları', Datça Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda ele alındı. Projedeki çalışmaları yürüten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü'nde Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, "Datça-Bozburun bölgesinde, 2006-2012 yılları arasında sürekli veri toplandı. Datça yarımadasında antik kent Knidos'tan başlayarak, Balıkaşıran ve Marmaris Bozburun'u kapsayan alanda toplam 47 adet fotokapan istasyonu kurduk. Bölgede çok sayıda önemli kayıt elde ettik" dedi.

MUTLAKA KORUNMALARI GEREKİYOR

Yaklaşık 200 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölgede biyolojik çeşitlilik açısından önemli bulguların elde edildiği ifade eden İlemin, "Fotokapan yöntemi ile yapılan arazi çalışmalarında, korunmasında öncelikli türler olarak, karakulak, bozayı, yaban kedisi, yaban keçisi ve su samuru tespit edildi. Özel türler kapsamında kızıl tilki, Porsuk, sansar, yaban domuzu, yaban tavşanı ve oklu kirpi belgelendi. Akdeniz ekosistemlerinde bir alanda fazla sayıda yırtıcı türün bulunması az rastlanan bir durumdur. İnsan etkisi sebebiyle Akdeniz Bölgesi'nde her geçen gün doğal habitatlar daralmakta ve yırtıcı türler de insan etkisinden kaçarak daha bakir alanlara sığınmak zorunda kalmaktadır. Bu yüzden Datça-Bozburun yarımadası ve Marmaris'te bulunan doğal habitatların ve türlerin mutlak surette korunması gerekiyor" diye konuştu.

ZEHİRLİ ET BIRAKANLARI İHBAR EDİN

Bu türler üzerindeki en önemli iki baskı unsurunun kaçak avcılık ve zehirli et bırakılarak yapılan mücadele olduğunu vurgulayan İlemin, "Genellikle yöredeki insanlar yırtıcı türlerin kendilerine zarar verdiğini düşündükleri için bu yanlış uygulamaları yapıyorlar. Halbuki bu yırtıcı türler alanın ekosistem bütünlüğü ve sağlığı açısından çok önemlidir. Bu türlerin neslinin tükenmesi durumunda yaban domuzu ve otçul memeli türlerin aşırı çoğalması muhtemeldir. Bu yaşanacak artışlar da yine yöre insanına ve tarımsal faaliyetlere olumsuz etki yapacaktır. Yırtıcı memeli türlerinin korunması konusunda bilincin arttırılması gerekmektedir. Yasadışı avcılık ve zehirli et bırakıldığını gören vatandaşların durumu ilgili makamlara bildirmesini rica ediyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Marmaris'te Çetibeli'nin doğusundaki alanlarda deniz seviyesinden 200 metre yükseklikte bir kurdun tespit edildiğini belirten İlemin, Türkiye'de deniz seviyesine en yakın kurt yayılımının belirlendiğini dile getirdi. Yasin İlemin, bölgede eşek ve at popülasyonuna sıklıkla rastlanıldığını belirtti. Bölgenin değişik noktalarına yerleştirilen fotokapanların sadece yaban hayatı değil, ilginç görüntüler kaydettiğini de belirten İlemin, "Görüntüleri incelediğimizde otokontrole yaradığını da tespit ettik. Bazı karelerde, bir avcı omzunda tüfeği ile fotokapana yakalandıktan sonra, yasal avlanma yaptığını kanıtlamak için avlanma belgesini gösteriyordu. Böylelikle yasak avlanmaya karşı caydırıcı özelliği taşıdığını da memnuniyetle gördük" dedi. - Muğla

İlgili Yorumlar
Daha önce yorum yapılmamış.
Yorumunuzu Yazın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde MarmarisHaber.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

4 İlde Uyuşturucu Operasyonu
4 İlde Uyuşturucu Operasyonu
Muğla'nın Marmaris İlçesi ile İzmir, Adana ve Aydın'da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Vefatının 21. Yılı
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Vefatının 21. Yılı
8. Cumhurbaşkanı, Anavatan Partisinin kurucu genel başkanı ve eski başbakan Turgut Özal, ölümünün 21. yılında, Muğla'nın Marmaris İlçesine bağlı Çamlı Köyünde yaptırdığı camide anıldı.
Oyuncak Bebekle Uyuşturucu Taşıyanlar Yakalandı
Oyuncak Bebekle Uyuşturucu Taşıyanlar Yakalandı
Muğla'nın Marmaris ilçesinde, oyuncak bir bebeğin içine gizlenmiş, kullanıma hazır çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi.
Hıristiyan Olarak Yaşadı, Müslüman Olarak Gömüldü
Hıristiyan Olarak Yaşadı, Müslüman Olarak Gömüldü
Marmaris'te dinini değiştirip, Müslüman olan Wickbold'un cenazesi vasiyeti üzerine camiden kaldırılıp, Beldibi Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Yüzen Butik Oteller
Yüzen Butik Oteller" Sezona Hazır
"Yüzen butik oteller" olarak adlandırılan guletler, havaların ısınması ve ilk turist kafilelerinin gelmesiyle denizlerde boy göstermeye başladı.
Marmaris'te
Marmaris'te "Türk gecesi" tepkisi -
Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu üyeleri, ilçedeki bazı restoran ve otellerde düzenlenen "Türk gecesi" eğlencelerine, Türk kültürünü yanlış tanıttığı gerekçesiyle tepki gösterdi.
Marmaris'te, Aşçılar Bayramı kutlandı -
Marmaris'te, Aşçılar Bayramı kutlandı -
Marmaris'teki Aşçılar Bayramı kutlamaları renkli görüntüler oluşturdu.
Yeni Aldığı Motosikletle Kaza Yapıp Öldü
Yeni Aldığı Motosikletle Kaza Yapıp Öldü
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, 15 gün önce aldığı motosikletiyle kaza yapan 35 yaşındaki Hüseyin Şahin, yaşamını yitirdi.
Marmaris'te, Aşçılar Bayramı Kutlandı
Marmaris'te, Aşçılar Bayramı Kutlandı
Bu yıl üçüncüsü kutlanan Aşçılar Bayramı'nda mehter takımının yürüyüşü ve gösterisi, özellikle turistlerin ilgisini çekti.
Alanya'da Kruvaziyer Turizmi
Alanya'da Kruvaziyer Turizmi
Alanya'ya kruvaziyer turist gemisi ile bin 305 yolcu geldi.
MARMARİS
Cuma
11 / 17°
Pazar
9 / 21°
Cumartesi
10 / 17°
  • İMSAK 04:54
  • GÜNEŞ 06:22
  • ÖĞLE 13:13
  • İKİNDİ 16:52
  • AKŞAM 19:52
  • YATSI 21:12
Say